EFT’NİN TARİHÇESİ


Değişimler yaratmak üzere belli enerji noktalarına tıklama ilkeri,40 yıllık klinik psikoloji deneyimine sahip olan ve hayatını,insanları kendi çocukluğunda acısını çektiği korkulardan,fobilerden ve endişelerden kurtarmaya adayan Doktor Roger Callahan tarafından keşfedilmiştir.Kendisi gerçek bir kaşif gibi altına bakılmadık taş bırakmamış ve sonunda inanılmaz yankılar uyandıran bazı teknikler bulmuştur.

Herkesçe bilinen öyküsüne göre,su fobisi olan Mary adında bir danışanı varmış.Mary müthiş bir korku olmadan suya bakamıyor ve küvette üç beş santim su olsa dahi banyo yapma düşüncesiyle paniğe kapılıyormuş.Doktor Callahan onu bir buçuk yıldır tedavi etmekle uğraşıyormuş  fakat uyguladığı her türlü standart tedaviye ve hatta hipnoz gibi standart dışı psikolojik yöntemlere rağmen Mary”nin hala sudan ödü kopuyormuş.

1980 yılında Kaliforniya”daki evinde yaptığı bir seans sırasında Doktor  Callahan Mary’den önemli bir akupunktur/meridyen noktası olan,gözünün alt kısmına dokunmasını istemiş ve Mary’nin su korkusu anında yok olarak bir daha geri gelmemiş.Üstelik bu yıllar önce yapılan bir tedaviydi..

Doktor Callahan vücuttaki enerji bedeninden kaynaklanan olumsuz duyguların bu enerji alanının meridyen noktalarına dokunulması yoluyla hızla ve kolayca giderilmesini sağlayan keşfine Düşünce Alanı Terapisi ( Thought Field Therapy,kısaca TFT )  adını vermiştir.

TFT uygulamaları algoritma denen şeye dayanmaktadır : Belli sorunlarda rahatlama sağlamak üzere belli noktalara sırayla tıklama yöntemi..

Doktor Callahan’ın öğrencilerinden ve Stanford mezunu olan Gary Craig ise 1993’te her sorun için tüm noktalara dokunma yöntemini geliştirmiştir.Sonuçta toplamda 13 nokta söz konusuydu ve doğru noktaya dokunulsa bile bir aksama olma ihtimali her zaman vardı.Bu,arızanın yeri belirlenemediğinde uygulanan bir mühendislik tekniğidir : Her şeyin yerine yenisi takılır ve buna “toplam yedeklilik” denir.Böylece herkesin kolayca ve hızlıca uygulayabileceği,özel eğitim ve hatta bedenin enerji sistemi konusunda bilgi dahi gerektirmeyen bir yöntem geliştirmiş oldu.

Gary Craig  geliştidiği bu yönteme “EFT – Duygusal Özgürlük Yöntemleri” (Emotional Freedom Techniques) adını verdi.

1977’den bu yana,internetin kullanıma girmesiyle birlikte EFT  tüm dünyaya hızla yayıldı.Bunun nedeni bilimsel açıdan onaylanması değil,ücretsiz sağlanan EFT klasik protokolü’nü kendi üzerinde uygulayan ve faydasını gören kişilerin onu başkalarına aktarmasıydı.

EFT yeni bir “enerji psikolojisi” alanının oluşmasını tetikledi çünkü bu konuyla ilgilenen ve tekniği geliştirelerin hepsi aslında psikologlardı ; Eft’ye TFT’ye ve yeni meridyen/enerji kaynaklı tedavilere aşinaydılar.Dolayısı ile bu konuya ilgi ve enerjiye dayalı yaklaşımlar arttı ve 1998’de modern enerji çalışmalarının geliştirilmesi amacı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde ACEP (The Association for Meridian Therapies) kuruldu.

Bugün modern enerji çalışması topluluklarına eğitim ve hizmetler sunan çeşitli teşkilatlar  ve bireyler bulunmakta.

2011 yılında The AMT’nin Silvia Hartmaan başkanlığındaki eğitim komitesi,Klasik Eft’nin yerini almak üzere yeni ve enerjiye dayalı EFT,Kalp ve Ruh protokolünü geliştirdi.Bu,EFT öğreti ve deneyimlerinin son on beş yılda ki gelişimini yansıtan bir EFT eğitim protokolüydü.

EFT ile sergilenen çağdaş enerji çalışması artık psikolojinin bir dalı olarak görülmüyor ; kendi başına bir alan haline geldi : zihin/beden/ruh üçlüsündeki üçüncü alan.

Bu üçüncü alan ne zihinsel ne de fiziksel sağlıkla ilgili:bunun yerine enerji bedeninin sağlığı gibi önemli,insani sorunların hepsinin değilse bile büyük bir kısmının çözülmesini amaçlayan bir alanı kapsıyor.

Bilgisini ve deneyimini cömertçe paylaşan Gary Craig sayesinde,bugün gitgide yaygınlaşan hem kişisel olarak,hem de terapistler tarafından kullanılan bu teknik,herkesin  kendi  kendine uygulayabileceği bir yöntem haline gelmiştir.

Kaynak Silvia Hartmann

2019-02-23T16:38:26+03:00